Opsamling 2019

Opsamling Sektion 21. fredage 
17.30 Asnæs
18.30 Kalundborg 
19.15 Slagelse 
20.00 Hvalsø 
20.30 Ringsted 

Opsamling D.D.B. torsdage. 
18.15 Asnæs 
19.00 Kalundborg 
19.45 Slagelse 
20.30 Ringsted 
21.00 Ankomst til ompakning
kl. 21.00 Hedehusene 

Anden bil starter i Hvalsø kl. 19.00 afleverer 19.30 i Ringsted og læsses på Sektionen bil.

PR Udvalget består af :

Michael Andersen - Hvalsø
Peter Espersen - Hvalsø
Brian Nygård - Hvalsø
Lars Kristensen - Asnæs


 
PR udvalget laver forskellige aktiviteter til fremme for brevduesporten.

Udvalget er modtagelig overfor gode ideer eller hjælp til diverse aktiviteter.


Regler for afvikling af flyvninger for auktions unger i sektion 21.

Følgende reglement og vedtægter er besluttet på sektionens generalforsamling i 2012.

Bestyrelsen har til enhver tid beføjelser til, at vælge dato og stationer, dog i hver sin retning, for flyvninger med auktionsunger.

Der afvikles hvert år 2 konkurrencer med de unger, som har været solgt på ungeauktionen i sektionen.

Konkurrencen afvikles når ungerne er 1 år.


Præmiefordelingen.
Fordelingen af præmier sker således :

Halvdelen af det indkomne beløb tilfalder sektion 21's kasse, den anden halvdel deles i præmier på 2 flyvninger.

Præmiefordelingen er således:

1. præmie - 35 %

2. præmie - 25 %

3. præmie - 15 %

4. præmie - 12,5 %

5. præmie - 12,5 %

 


Ny fordeling for 2015 – sektionen får 40% af det indkomne beløb – vindere får 40% – giver får 20% – de 60% bliver fordelt i to puljer med 2 x 5 præmier på 2 flyvninger nord/syd

og fordeles med 35, 25, 15 og 2 x 12,5% af beløbet.

Sektions vinder 2019

Uge 19 - 009 Peter Mejdahl
Uge 20 - 009 John Nielsen
Uge 21 - 114 Lars Kristensen
Uge 22 - 009 Bent Nielsen
Uge 23 - 030 J. Samson
Uge 24 - 009 Peter Mejdahl

Uge 25 - 151 Tage Hansen
Uge 26 - 030 J.Samson
Uge 27 - 030 Lisa & Rene
Uge 28 - 
Uge 28U -

Uge 29 - 

Uge 29U -
Uge 30 - 

Uge 30U -

Uge 31 -

Uge 31U -

Uge 32 - 

Uge 32U - 

Resultater 2019

Uge 19 - Tønder
Uge 20 - Tinglev
Uge 21 - Markaryd
Uge 22 - Värnamo
Uge 23 - Tønder
Uge 24 - Løgumkloster
Uge 25 - Varnamo
Uge 26 - Hasselholm
Uge 27 - Tinglev
Uge 28 - 
Uge 28U -
Uge 29 - 
Uge 29U - 
Uge 30 - 
Uge 30U - 
Uge 31 - 
Uge 31U -
Uge 32 - 
Uge 32U- 


Vinder af
Peter Knudsens mindepokal
009 BENDT NIELSEN

Vinder af
Jørgen Bent mindepokal
009 Peter Mejdahl

Sektions vinder 2019

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x