Opsamling 2022

Opsamling Sektion 21 fredage 

18.00 Hvalsø 
18.45 Asnæs
19.30 Kalundborg 
20.30 Slagelse 
21.00 Ringsted 

 

Opsamling korte DdB. fredage 

18.00 Hvalsø 
18.45 Asnæs
19.30 Kalundborg 
20.30 Slagelse 
21.00 Ringsted

 

Opsamling DdB. torsdage 

17.45 Asnæs 
18.30 Kalundborg
19.30 Slagelse 
19.55 Ringsted 
20.10 Ankomst til ompakning i Lille Skensved
Hvalsø køre selv deres DdB duer til ompakning i Lille Skensved senest kl. 20.10


PR Udvalget består af :

Michael Andersen - Hvalsø
Peter Espersen - Hvalsø
Brian Nygård - Hvalsø
Lars Kristensen - Asnæs


 
PR udvalget laver forskellige aktiviteter til fremme for brevduesporten.

Udvalget er modtagelig overfor gode ideer eller hjælp til diverse aktiviteter.


Regler for afvikling af flyvninger for auktions unger i sektion 21.

Følgende reglement og vedtægter er besluttet på sektionens generalforsamling i 2012.

Bestyrelsen har til enhver tid beføjelser til, at vælge dato og stationer, dog i hver sin retning, for flyvninger med auktionsunger.

Der afvikles hvert år 2 konkurrencer med de unger, som har været solgt på ungeauktionen i sektionen.

Konkurrencen afvikles når ungerne er 1 år.


Præmiefordelingen.
Fordelingen af præmier sker således :

Halvdelen af det indkomne beløb tilfalder sektion 21's kasse, den anden halvdel deles i præmier på 2 flyvninger.

Præmiefordelingen er således:

1. præmie - 35 %

2. præmie - 25 %

3. præmie - 15 %

4. præmie - 12,5 %

5. præmie - 12,5 %

 


Ny fordeling for 2015 – sektionen får 40% af det indkomne beløb – vindere får 40% – giver får 20% – de 60% bliver fordelt i to puljer med 2 x 5 præmier på 2 flyvninger nord/syd

og fordeles med 35, 25, 15 og 2 x 12,5% af beløbet.

Resultater 2022

 

Uge 19 - Padborg
Uge 20 - Lübeck
Uge 22 - Løgumkloster
Uge 24 - Rendsburg (Kiel)
Uge 26 - Markaryd
Uge 26 - Markaryd U
Uge 28 - Tinglev
Uge 28 - Tinglev U
Uge 30 - KarltenKirchen
Uge 30 - KarltenKirchen U
Uge 32
Uge 32 U

 

Vinder af
Peter Knudsens mindepokal
Uge 24 -
Niels Peter Hansen 009

Vinder af
Jørgen Bent mindepokal
Uge 26 - 
 Jørgen & Henning 114
 
Vinder af
Cup Flyvning 2022
Uge 32 - 

Sektions vinder 2022

Uge 19 - J. Samson 030
Uge 20 - Richardt Nielsen 030
Uge 22 - Jan Jørgensen 030
Uge 24 - Niels Peter Hansen 009
Uge 26 - Jørgen & Henning 114
Uge 26 U - Tage Hansen 009
Uge 28 - Thomas Pedersen 009
Uge 28 U - Ole Vigholt 030
Uge 30 - Hammeken&Peder 037
Uge 30 U - John Jensen 114
Uge 32
Uge 32 U