Opsamling 2024

Opsamling Sektion 21 fredage 

18.00 Hvalsø 
18.45 Asnæs
19.30 Kalundborg 
20.30 Slagelse 
21.00 Ringsted 

 

Opsamling korte DdB. fredage 

18.00 Hvalsø 
18.45 Asnæs
19.30 Kalundborg 
20.30 Slagelse 
21.00 Ringsted

 

Opsamling DdB. torsdage 

18.00 Asnæs 
18.40 Kalundborg
19.25 Slagelse 
20.00 Ringsted 
20.45 Ankomst til ompakning i Haslev
Hvalsø køre selv deres DdB duer til ompakning i Ringsted senest kl. 20.00


PR Udvalget består af :

Michael Andersen - Hvalsø
Peter Espersen - Hvalsø
Brian Nygård - Hvalsø
Lars Kristensen - Asnæs


 
PR udvalget laver forskellige aktiviteter til fremme for brevduesporten.

Udvalget er modtagelig overfor gode ideer eller hjælp til diverse aktiviteter.


Regler for afvikling af flyvninger for auktions unger i sektion 21.

Følgende reglement og vedtægter er besluttet på sektionens generalforsamling i 2012.

Bestyrelsen har til enhver tid beføjelser til, at vælge dato og stationer, dog i hver sin retning, for flyvninger med auktionsunger.

Der afvikles hvert år 2 konkurrencer med de unger, som har været solgt på ungeauktionen i sektionen.

Konkurrencen afvikles når ungerne er 1 år.


Præmiefordelingen.
Fordelingen af præmier sker således :

Halvdelen af det indkomne beløb tilfalder sektion 21's kasse, den anden halvdel deles i præmier på 2 flyvninger.

Præmiefordelingen er således:

1. præmie - 35 %

2. præmie - 25 %

3. præmie - 15 %

4. præmie - 12,5 %

5. præmie - 12,5 %

 


Ny fordeling for 2015 – sektionen får 40% af det indkomne beløb – vindere får 40% – giver får 20% – de 60% bliver fordelt i to puljer med 2 x 5 præmier på 2 flyvninger nord/syd

og fordeles med 35, 25, 15 og 2 x 12,5% af beløbet.

Resultater 2024

Uge 19 - Rendsburg 
Uge 20 - Lübeck
Uge 22 - Reinfeld
Uge 23 - Kaltenkirchen  (Henstedt)
Uge 25 - Rendsburg
Uge 27 - Fåborg
Uge 27 - Fåborg U.
Uge 29 - 
Uge 29 - 
Uge 31 - 
Uge 31 -

Vinder af
Peter Knudsens mindepokal
Uge 27
Ole Andersen 037 Kalundborg
med due 037-19-0735 U.
 

 
Vinder af
Cup Flyvning 2024
Uge 31 -

Sektions vinder 2024

Uge 19 - Lene Mørum 037 
Uge 20 - Lene Mørum 037
Uge 22 - Br Efekan Rayhan 030
Uge 23 - Lars Kristensen 114
Uge 25 - J. Samson 030
Uge 27 - Ole Andersen 037
Uge 27 U - Lene Mørum 037
Uge 29 - 
Uge 29 U - 
Uge 31 - 
Uge 31 U -